اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

آلودگی نوری به آلودگی‌های تهران اضافه شد رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: علی رغم آلودگی هوا و سایر آلودگی‌هایی که تهران دارد، آلودگی نوری نیز برای شهروندان تهرانی پدید آمده است.

پیک خبر: معصومه ابتکار در چهارمین جلسه برنامه‌ریزی و توسعه استانداری تهران، اظهار داشت: مردم به امید تحولات جدی در مسائل زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه به دولت تدبیر و امید رای دادند.

وی با اشاره به اینکه با بحران‌های جدی در کشور مواجه هستیم، گفت: در جلسه اخیری که دولت با مقام معظم رهبری داشت، تاکید ویژه‌ای در بحث زمین‌خواری و تغییر کاربری گسترده زمین در تهران داشتند و مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی و محیط زیست در این خصوص ورود پیدا کنند.

ابتکار با تاکید بر اینکه دولت نگاه ویژه‌ای به محیط زیست دارد، اظهار داشت: رئیس جمهور مکرر در جلسات هیأت دولت به حفظ محیط زیست تاکید داشته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه 26 برابر از طبیعت بهره بیشتری خورده‌ایم، گفت: استفاده از طبیعت توان خواست خود را دارد و ما 26 برابر نیز بیشتر از این ظرفیت بهره برده‌ایم.

وی یادآور شد: در کل کشور 3.5 برابر بیشتر از طبیعت استفاده شده و بر اساس آمارها داریم طبیعت کشور خود را خفه می‌کنیم.

ابتکار به نقش استانداران در حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های دولتی باید پیشگام در اصلاح الگوی مصرف باشند و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز دستورالعمل‌هایی در خصوص مدیریت مصرف منابع، آب و انرژی تدوین و به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرده است.

وی گفت: شاخص‌های محیط زیست تغییر پیدا کرده است و ایران بر روی کمربند خشکسالی قرار گرفته است و در حال حاضر 1.5 تا 2 درجه هوا نسبت به 10 سال گذشته گرمتر شده است و باید آمادگی داشته باشیم تا از شرایط سختی که در آینده پیش‌رو داریم با برنامه‌ریزی و مدیریت گذر کنیم.

ابتکار با اشاره به اینکه مدت‌ها است دنیای توسعه یافته از اقتصاد سبز صحبت می‌کند، گفت: ما اشتغالزایی و تولید باید در کشور داشته باشیم و این مشاغل باید بر اساس شاخص‌های محیط زیست باشد و در جهت حفاظت بیشتر و کاهش آلودگی‌ها اقدام کنیم.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 2 مرداد 1393برچسب:آلودگی نوری - تهران - سازمان حفاظت محیط زیست - آلودگی هوا - جمعیت, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

Image آلودگی نوری به عنوان یکی از انواع آلودگی هوا در کنار  آلودگی شیمیایی، آلودگی تشعشعی و آلودگی صوتی قابل بررسی است.

اکسیژن - آلودگی نوری به معنای تولید بیش از اندازه و غیر استاندارد نورهای مصنوعی توسط انسان است که عوارض نامطلوبی بر انسانها، جانوران، گیاهان و برخی فعالیتها مانند مطالعات نجومی به جا می گذارد و از بعد اتلاف انرژی و افزایش آلودگی محیط زیست ناشی از تولید این انرژی تلف شده نیز دارای اهمیت است. لذا به نظر می رسد محسوب کردن آن به عنوان یکی از انواع آلودگی های هوا در کنار آلودگی شیمیایی، آلودگی تشعشعی و آلودگی صوتی قابل بررسی باشد.

شاید شما هم این تجربه را داشته باشید که نور زیاد فروشگاهها و چراغهای خیابان که به داخل منزل می تابد مانع خواب راحت شما می شود. حتی محققان علوم پزشکی معتقدند که وجود نور در هنگام خواب در ایجاد برخی بیماریها موثر است.

سایت آلودگی نوری  (airpollution) آلودگی نوری را چنین تعریف می کند : نورهاي مصنوعي كه در زمان يا مكان نامناسب از استاندارد خود خارج شده و با كيفيت نامطلوب محيط زيست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده مي سازند.

با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور به طور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. در نتيجه با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.

در این خصوص به گزارش شفاف محمدرضا خواجه‌پور در حاشیه پنجمین دوره کارگاه و نمایشگاه «عکاسی جهان در شب» (TWAN) که در زنجان برگزار شد، تصریح کرد: در ایران آلودگی هوا به ویژه در شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان به صورت آزاردهنده و در مقیاس بزرگ مطرح است. همین موضوع سبب شده است که به مشکل آلودگی نوری کمتر توجه شود، ولی می‎توان با بیان این مشکل در جلساتی مانند نمایشگاه «عکاسی جهان در شب» (توآن) توجه افراد را به این موضوع جلب کرد.

 وی افزود: پیشنهاد می‎شود سازمان‏های مربوط و کسانی که در صنعت نور و برق فعالیت می‎کنند به سمت تولید لامپ‌هایی بروند که آلودگی کمتری تولید کند، البته مهم‌تر از همه مدیریت نور چراغ‌های خیابان است که باید به نحوی تنظیم شوند که نور را به سمت پایین هدایت کنند، نه به سمت آسمان که با این اقدامات می‎توان آلودگی نوری را کاهش داد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 20 تير 1393برچسب:آلودگی هوا - آلودگی نوری - نور مصنوعی - نجوم - عکاسی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.