اکسیژن
اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در فتوایی استعمال سیگار و دخانیات را حرام اعلام کرد.

هشت صبح: آیت الله ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به فتوای حرمت استعمال دخانیات گفت: ما فتوایی درباره سیگار دادیم و گفتیم کشیدن سیگار و دخانیات حرام است و دلیل ما نیز روشن است.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: اطبایی که در این راه فعالیت می کنند پیش ما آمده و گفته اند 120 نوع بیماری است که بر اثر کشیدن سیگار و دخانیات به سراغ انسان می آید؛ برخی از این بیماری ها سرطان، گرفتگی عروق و سکته مغزی و سکته قلبی است.

وی خاطرنشان کردند: ما می گوییم قول اهل خبره بلکه اجماع آنها را باید در این مسئله پذیرفت و نیز می‌گوییم استعمال چیزی که این همه ضرر دارد باید حکم به حرمت آن داد.

وی بیان کرد: اخیرا در آمار آمده است تعداد افرادی که بر اثر استعمال دخانیات و قلیان در سال از دنیا می‌روند بیش از افرادی است در اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می‌دهند.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه ما طبق موازین فقهی عمل می‌کنیم ادامه داد: در فقه اگر مسئله‌ای خوف ضرر داشته باشد گفته می‌شود که انجام ندهید، چطور مسئله‌ای با این میزان از ضرر که اهل خبره به آن شهادت می‌دهند، نباید حکم به حرمت آن داد؟

وی افزود: برخی سؤال می‌کنند فتوای شما چه آثار و فوایدی داشته و آیا منجر به ترک سیگار شده است؟ آثار این فتوا این است که الان در مجامع عمومی، قطار، اتوبوس‌ها و مجالس عمومی به وضعیت سابق سیگار کشیده نمی‌شود، مگر این که افراد متخلفی باشند و خوشبختانه بر اثر فرهنگ سازی انجام شده این مساله به ضد ارزش تبدیل شده است.

این مرجع تقلید یادآور شد:‌ اخیرا برخی در رسانه ها شیطنت کرده بودند که این فتوا چه اثری داشت و چرا سیگار در جامعه ترک نشد؟ من سؤال می‌کنم مواد مخدر و شراب را همه حرام می دانند اما در سال میلیون ها لیتر شراب و مقادیر بسیار زیادی مواد مخدر کشف می شود؛ با یک فتوا همه چیز ریشه کن نمی شود، مگر وقتی همه فتوا به حرمت مواد مخدر و شراب داده اند به کلی ترک شد؟

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: باید دولت، مردم و رسانه ها دست به دست هم دهند تا شرایط ما در این زمینه تغییر کند. متاسفانه میلیاردها تومان پول هدر می‌رود که افزون بر بیماری های زیاد، محیط زیست و هوا را آلوده می کند و این یک اسراف بزرگ است.

وی اضافه کرد: عده‌ای سؤال می کنند برخی از امامان جماعت سیگار می کشند آیا می شود پشت سرشان نماز خواند؟ ما در جواب می گوییم حمل به صحت کنیم شاید مقلد ما نباشد و شاید عذر مهمی داشته باشد ولی سزاوار است به آنها تذکر داده شود، البته شاید برخی نسبت به مضرات آن مطلع نیستند و باید آگاه شان کرد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: امیدواریم خبررسانی وسیع تری نسبت به این موضوع انجام گیرد و زمانی فرا برسد که سیگار و قلیان و مواد مخدر ریشه کن گردد به خصوص اینکه شنیده‌ایم نوجوانان کم سن و سال دارند آلوده می شوند که این مسئله زنگ خطر است.

 تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳

عکس : ایرنا

مطالب مرتبط :

 انتقاد از اجرا نشدن قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات

  محرک اصلی جوانان برای مصرف بیشتر قلیان چیست؟

  عوارض قلبی رحم نمی‌کنند

 

 

 

 


نظرات شما عزیزان:


نوشته شده در تاريخ شنبه 29 آذر 1393برچسب:مکارم شیرازی,سیگار,دخانیات,فتوا,حرام, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.