اکسیژن
اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای دستیابی به هوای پاک در کشور
مدیر کل درمان استان تهران گفت :به دلیل آلودگی هوا ، میزان آمادگی بیمارستانهای تامین اجتماعی استان تهران برای پذیرش بیماران احتمالی تنفسی و قلبی و عروقی افزایش یافته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر سید علی جمالیان اظهار داشت: با توجه به اعلام نظر استانداری تهران و کمیته کاهش آلودگی هوا مبنی بر تعطیلی مدارس ابتدایی استان در روزهای دوشنبه و سه شنبه و کاهش ساعت کاری ادارات و از آنجایی که پیش بینی می شود شاخص کیفیت هوای پایتخت همچنان در شرایط «هشدار» قرار داشته باشد ، بیمارستانهای تامین اجتماعی استان تهران با آمادگی کامل برای پذیرش بیماران احتمالی ناشی از آلودگی هوا  تلاش می کنند.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 19 آبان 1392برچسب:, توسط |

 
فرارو- برای نخستین بار در کشور ماموران شرکت توزیع برق شهرستان سیرجان از دیروز ماموریت قرائت کنتور سطح شهر و ماموریت های درون شهری را با دوچرخه برقی آغاز کردند.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 29 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

اکسیژن - بحران آلودگی هوا نتیجه بی تفاوتی ما به هوایی است که بدون آن حداکثر سه دقیقه زنده می مانیم، هوایی که از آب ، غذا ، لباس ، دارو ، مسکن ، خودرو ، ازدواج ، اشتغال ، سفر ، لوازم منزل ، تفریحات و و و مهمتر و حیاتی تر است. هوای پاکی که قرنها به رایگان در دسترس بود و با ندانم کاری بشر امروزه به منبع بیماری و عامل خطر تبدیل شده است. به راستی چرا چنین شد و چه کسانی هوای شهرها را به لبه پرتگاه فنا رسانده اند؟ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ چهار شنبه 28 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

اکسیژن - دکتر سید علیرضا عظیمی - امروزه درشهرهای کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه از وسایل نقلیه گوناگون استفاده می شود مترو، اتوبوس، مینی بوس، تراموا، خودروسواری، ون، قطار، درشکه، قایق، موتورسیکلت، دوچرخه، سه چرخه، ریکشا، اسکیت و مانند اینها  و دستیابی به فناوریهای پیشرفته و ثروت ملی بالا هرگز موجب حذف وسایل نقلیه ساده ترنگردیده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 28 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

اکسیژن - این شعر را حدود دو سال پیش درایمیلهایم دیدم. در حال حاضر هم در چندین وبلاگ نوشته شده است. سراینده اش را نمی شناسم. شعری است کوتاه، زیبا و با معنی.با درود به سراینده هنرمند آن،به همه دوستداران هوای پاک تقدیم می شود. در ضمن اگر شاعر آن را به درستی می شناسید، حتما اطلاع دهید تا نامش را درج کنیم.

 

در این دیار سربی

در این دیار ســـربی ، یک استکان، هـوا نیســــــت

درد و غم و مرض هست، یک جرعه ی دوا نیستادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 28 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

Image

... علت آسيب خوردن به لايه ی ازن ، صنعتی شدن لجام گسيخته است . ما محيط زيستی ها هميشه می گوييم : " ما يک کره زمين بيشتر نداريم و بايد از آن مراقبت کنيم ! " بايد بدانيم که کره زمين ظرفيت پذيرش اين همه آلاينده را ندارد ...

برگزیده ای از گفت و گوی "ايران ديدار" با دکتر اشرف السادات مصباح

 گفت و گو کننده : مهرداد شمشيربندیادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 28 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط |

منبع : راسخونادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط |
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط |

نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط |

نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط |

رییس انجمن علوم اعصاب ایران با اشاره به افزایش شیوع بیماری‌هایی نظیر ام اس، صرع و عقب‌ماندگی‌های ذهنی در سال‌های اخیر، استرس، عوامل محیطی مثل آلودگی هوا، وجود سموم و الگوی نامناسب تغذیه را از مهمترین عوامل گسترش بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب عنوان کرد.

عصر ایران - دکتر جغتایی، دبیر دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره تاثیر آلودگی هوا در بروز بیماریهای عصبی گفت: آلاینده های هوا خصوصا سرب در درازمدت باعث بروز مشکلاتی نظیر خواب آلودگی، سرگیجه و مسمومیت مغز (نابودی سلولهای عصبی و اختلال ارتباطات آنها) و بیماری‌هایی مثل ام‌اس می‌شوند که شیوع آنها روندی افزایشی دارد.

رییس انجمن علوم اعصاب ایران که در نشست خبری دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی سخن می‌گفت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره تاثیر احتمالی امواج پارازیت ها بر بروز بیماری های عصبی گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم ولی به هر حال، امواج چه پرتوهای ناشی از دکلهای برق فشار قوی و چه امواج تلفنهای همراه و پرتوهای لامپهای کم مصرف بر مدارهای عصبی و ارتباطات نورون ها تاثیر منفی داشته و می توانند باعث بروز مشکلاتی نظیر سردرد و تهوع شوند.

دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی 27 تا 29 آذرماه در محل مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط :ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:پارازیت - بیماری عصبی - امواج - آلودگی هوا - صرع - ام اس, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 اکسیژن - هوای شهر ما آلوده است 

آلوده به
- بنزن
- آزبست
- اکسید های گوگرد
- اکسید های ازت

عکس: نسیم آنلاینادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

اکسیژن -  دکتر اشرف السادات مصباحباید از شهر گریخت

 

جوجَکَم!
باید از شهر گریخت!
این جهنم نه سرای من و توستادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

اکسیژن - دکتر اشرف السادات مصباح - هوای تهران (72)

 

هر صبح روز سرد

که برخاستم زجایادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 نماینده سازمان هواشناسی کشور گفت: بحران آلودگی هوای تهران از دوشنبه به تهران باز می‌گردد.
 
به گزارش ایسنا، صبح امروز در جلسه کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران که با ریاست استاندار تهران و با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، پلیس راهور تهران، سازمان هواشناسی، محیط زیست و آموزش و پرورش برگزار شد، هر یک از نمایندگان و مسئولان دستگاه‌ها گزارش خود را ارائه کردند.


Multimedia_pics_1389_2_Photo_5452.JPGادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 24 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

هر چند انتظار می رفت چنین پیشنهادی مورد استقبال قرار گیرد ولی چنین نشد و پیکان، تویوتا نشد و مابه التفاوت سوخت را نیز مصرف کرد و هوا را آلوده تر و مردم را بیمارتر!

عصرایران ؛ وحید نوروزی - یکی از علل اصلی آلودگی هوا در کلان شهر ها به ویژه تهران ، تردد خودروهای فرسوده ای است که چندین برابر خودروهای استاندارد ، آلایندگی دارند.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

مدیر کل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه سال گذشته تهران 117 روز را با پدیده گردو غبار مواجه بود گفت: برخلاف گذشته که ریزگردها منشاء خارجی داشتند در حال حاضر در بسیاری از روزها این پدیده از کانونهای داخل استان ناشی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد هادی حیدرزاده  در اولین کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران که بعدازظهر سه شنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد با بیان این مطلب افزود: در مجموع از سال 81 تا سال 92 وضعیت سالم در هوای تهران کاهش یافته وضعیت پاک در هوای پایتخت روند نزولی بسیار جدی را طی کرده و وضعیت ناسالم افزایش یافته است.

مدیر کل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: از نظر میزان آلاینده منواکسید کربن، در هوای تهران وضعیت سالم افزایش یافته که این نیز بیشتر ناشی از فعالیت های دوره اول برنامه جامع کاهش آلودگی هوا و تدوین استانداردها در این برنامه بوده است.

مدیر کل محیط زیست استان تهران افزود: میزان آلاینده ازن در این سالها در پایتخت تلورانس کنترل شده ای داشته و همچنین میزان آلاینده های دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد نیز روند کاهشی داشته است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

رئیس سازمان محیط زیست کشور از تشکیل صندوق محیط زیست ایران خبر داد و گفت: این صندوق با هدف ایجاد تسهیلات برای حفظ محیط زیست و رعایت موارد مربوط به آن در فعالیت‌های سطحی و کارخانه‌ها و نیز اجرای برنامه‌های مرتبط با محیط زیست تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر در سمنان، معصومه ابتکار عصر دوشنبه در جلسه مشترک شورای اداری و کارگروه آمایش سرزمین و محیط زیست استان سمنان با اشاره به اینکه ایران هم ‌اکنون در رتبه یازدهم کشورهای تولید کننده گازهای گلخانه‌ای در دنیا قرار دارد، تصریح کرد: در صورت تعمیم تعهدهای کنوانسیون منع تولید گازهای گلخانه‌ای به کشورهای در حال توسعه باید فکری اساسی در این باره کرد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

رییس سازمان محیط زیست گفت: آلودگی های ناشی از ریزگردها معضلی است که طی سالهای گذشته به مشکل آلاینده ها و آلودگی هوا اضافه شده و باید به طور جداگانه به آن رسیدگی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر معصومه ابتکار با بیان این مطلب افزود: دولت برای مقابله با ریزگردها برنامه جدی دارد که به صورت جدا از بحث آلودگی هوا آن را پیگیری می کند.

عکس : پرشین خودروادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از احیای مجدد برنامه جامع کاهش آلودگی هوا برای 8 کلان‌شهر کشور خبر داد و گفت: احیای مجدد این برنامه در دستور کار قرار گرفته به طوری که هم‌اکنون دو جلسه در این باره در اراک و البرز برگزار شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در سمنان با اشاره به تدوین برنامه جامع برای کاهش آلودگی هوا در 8 کلان ‌شهر کشور متذکر شد: از دستگاه‌های مرتبط و مسئولان صنایع، خودروسازی و همچنین پلیس راهور ناجا انتظار می‌رود فعالانه در این طرح مشارکت کنند.

آلودگی هوا ناشی از تردد خودروها و ریزگردها است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه بخشی از آلودگی هوا ناشی از تردد خودروهای فرسوده و بخشی مربوط به ریزگردها می‌شود، ابراز داشت: عامل بروز پدیده ریزگرد نیز به دو دسته تقسیم می‌شود که بخشی از تالاب‌های خشک شده واقع در کشور عراق ناشی می‌شود و بخشی نیز مربوط به تالاب‌های داخلی می‌شود.

ابتکار با تاکید بر ضرورت ارتقاء سطح استاندارد سوخت، بیان داشت: لازم است این موضوع با جدیت دنبال شود چرا که تاخیر جدی در ارتقای استانداردهای سوخت صورت گرفته است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

معاون انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در بسیاری از جایگاهها هنوز سوخت با استاندارد یورو 2 توزیع می شود گفت: مقدمات رسیدن به استانداردهای یورو 3 و یورو 4 هنوز فراهم نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سعید متصدی در اولین کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران که بعدازظهر سه شنبه در سازمان محیط زیست برگزار شد با بیان این مطلب افزود: کمیته کاهش آلودگی هوا از سال 76 کار خود را آغاز کرده و در سال 79 برنامه یا طرح جامعه کاهش آلودگی هوا با 7 محور به تصویب هیات دولت رسید و قرار بود از سال 79 تا سال 89 به کار خود ادامه دهد تا در سال 89 به استانداردهای لازم برای رسیدن به کیفیت خوب هوا برسیم اما متاسفانه از سال 84 به بعد برنامه متحول و دچار اختلال شد و تا سال 88 هیچ کمیته ای در این خصوص تشکیل نشد.

به گفته وی در اسفندماه سال 1390 مجددا برنامه ای تحت عنوان طرح جامع کاهش آلودگی 8 کلانشهر به تصویب رسید و در سال 91 اجرایی شد.

معاون انسانی سازمان محیط زیست اظهار داشت: این برنامه به جای اینکه مانند برنامه قبل بر اساس محورهای استراتژیک کاهش آلودگی هوا باشد بر اساس اقدام و فعالیت هایی که می بایست در این خصوص انجام شود تدوین شد که یکی از ضعف های طرح جدید کاهش آلودگی هوا است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

رئیس پلیس راهور پایتخت از تردد 50 هزار خودروی فرسوده در سطح شهر خبر داد.

به گزارش خبرنگارمهر،سردار حسین رحیمی عصر سه شنبه در نخستین جلسه کارگروه ملی کمیته ملی کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: پلیس آمادگی لازم را برای برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی دارد. در حال حاضر 50 هزار خودروی فرسوده از جمله اتوبوس،مینی بوس،وانت و خودروهای شخصی در پایتخت تردد می کنند که باید از چرخه خارج شوند.

وی ادامه داد: سال گذشته همزمان با تشدید آلودگی هوا خودروهای فرسوده از سوی پلیس توقیف شد که در آن زمان شاهد اعتراض مالکان این خودروها بودیم. با شرایط موجود نمی توان مصوبه دولت در خصوص اسقاط خودروهای فرسوده را اجرا کرد و باید ابتدا زیر ساخت های لازم فراهم شود تا بتوان جلوی تردد آنها را گرفت.

رئیس پلیس راهور از توقیف 978 خودروی دودزا در نیمه نخست امسال خبر داد و افزود: توقیف خودروهای دودزا به منظور کاهش آلودگی هوا در سطح تهران اجرا می شود و این طرح هیچگاه تعطیل نشده است. به همین منظور با استقرار تیم های دهگانه در سطح شهر با شناسایی خودروهای فاقد معاینه فنی آنها را به مراکز معاینه فنی معرفی کردیم.

 

نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر در رده بندی های جهانی شهرهای آلوده جهان وضعیت خوبی نداریم اظهار داشت: اهواز رتبه آلوده ترین شهر جهان را بر اساس آخرین رده بندی سازمان بهداشت جهانی کسب کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار در اولین کارگروه آلودگی هوای شهر تهران که بعد از ظهر سه شنبه در پارک پردیسان برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: کارگروه آلودگی هوای تهران پنجمین کارگروهی است که در دوره مدیریت من تشکیل می شود. پیش از این کارگروه آلودگی هوا در شهرهای البرز، اراک، اصفهان و اهواز کلید خورده است.

به گفته وی، این کارگروه در دوره پیشین نیز با عنوان کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوا دستاوردهای بسیار خوبی داشت. خوشبختانه موضوع محیط زیست برای رئیس جمهور دولت تدبیر و امید نیز از اولویت بسیار زیادی برخوردار است لذا پس از این کارگروه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها با جدیت برگزار و محورهای طرح جامع کاهش آلودگی کلانشهرها پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در رده بندی های جهانی وضعیت خوبی نداریم اظهار داشت: اهواز رتبه آلوده ترین شهر جهان را بر اساس آخرین رده بندی سازمان بهداشت جهانی کسب کرده است.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که در سال های گذشته از طریق شورای شهر به دست آوردیم در حال حاضر ترکیب آلاینده ها در کلانشهرها در حال تغییر است به گونه ای که در طی چند سال گذشته ترکیبات آروماتیک و آزبست به آلاینده های شهر تهران افزوده و ریزگردها نیز به تهران کشیده شده اند.

 

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:ابتکار,اهواز,آلوده ترین شهر جهان,سازمان بهداشت جهانی,آلودگی هوا, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

معاون عمرانی استاندار تهران از کوتاهی دستگاهها در اجرای وظایف در سطح ملی برای کاهش آلودگی هوا انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن کریمی در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا که صبح امروز در استانداری تهران تشکیل شد اظهار داشت: وظایفی در سطح ملی به عهده دستگاه‌ها گذاشته شده بود اما اقدامات خاصی صورت نگرفته است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
عکس : پانا نیوز
 
عضو فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه هم‌اکنون فقط دو پالایشگاه به طور کامل بنزین یورو 4 تولید می‌کند، گفت: موج جدید سرطان و بسیاری از مرگ و میرها در کشور ناشی از آلودگی هوا است.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
    •  لازم است مسوولان اجرایی مشخص کنند که چه ارگان یا نهادی باید پاسخگوی شرایط آلودگی هوا باشد. زمانی که مسوولیت‌های مختلف به افراد مختلف منتقل می‌شود، عملا دچار بحران خواهیم شد و به این ترتیب نمی‌توان به سادگی راه حل مناسبی برای آن مشخص کرد.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

کارشناسان دفتر برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) در آخرین اجلاس مطالعات جوی این سازمان هشدار دادند که طبق تحقیقات اخیر سازمان جهانی بهداشت، خطرات آلودگی هوا برای سلامت بشر، بسیار بیشتر از محاسبات قبلی است.

آفتاب: اجلاس برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) با موضوع «ائتلاف مطالعات جوی و هوای پاک» در پاریس برگزار شد.

 در این اجلاس طرفداران سلامت عنوان کردند که آلودگی هوا در محیط های داخلی و سرپوشیده تبدیل به عامل اصلی بسیاری از بیماری‌ها به ویژه در کشورهای جنوب و شرق آسیا و غرب صحرای آفریقا می شود.

 این یافته سبب شده که مسوولان سازمان جهانی بهداشت در اجلاس اخیر خواستار اقدام سریع جهان برای کاهش این عامل خطرزا شده اند. در حال حاضر از این فاکتورخطرزا به عنوان «بزرگترین تهدید سلامت انسان» یاد می‌شود.

 به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل، دکتر ماریا نیرا، مدیرکل بخش سلامت عمومی و محیط زیست آژانس سلامت سازمان ملل در حاشیه اجلاس فوق گفت: براوردها حاکی از سالانه 3.5 میلیون مرگ زودرس در افراد خانه‌دار و ساکن فضاهای سرپوشیده و 3.3 میلیون مرگ در فضای آزاد است. همچنین آلودگی هوای سطح زمین سبب افزودن سالانه 200 هزار مورد مرگ و میر زودرس می‌شود.

 ذرات آلوده‌کننده هوا که برای سلامت انسان بسیار پرخطر هستند از منابع مختلفی آزاد می‌شوند که از موتورهای دیزلی گرفته تا اجاق‌های طبخ غذا را شامل می شوند. برای مثال بسیاری از این اجاق‌ها صد برابر بیشتر از حد مجاز، گاز مونواکسید کربن از خود منتشر می‌کند.

 

نوشته شده در تاريخ دو شنبه 27 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 اکسیژن - دکتر سید علیرضا عظیمیهوای ما

 

جان می رود ز دستم                   صاحبدلان هوا نیست  

در تک تکِ نفسها                        خاصیتِ بقا نیست

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 26 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

تشکری هاشمی با تأکید بر اینکه بر اساس آمار منابع رسمی، آلودگی هوا هر سال جان 2700 نفر از شهروندان تهرانی را می‌گیرد، اعلام کرد: به عبارتی هر هفته 52 نفر در تهران به دلیلی آلودگی هوا کشته می‌شوند که البته این میزان در نیمه دوم آبان، آذر و نیمه اول دی به اوج خود می‌رسد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 26 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

عکس : مهر نیوز

تهران امروز نوشت:

توزیع بنزین ایرانی از همان ابتدا با حرف و حدیث‌های زیادی همراه بود. آلودگی بیش از حد بنزین‌ها، مغایرت با خودروهای تولید داخل و فرسوده کردن سیستم سوخت خودروها، آلوده شدن بیش از اندازه هوا از زمانی که بنزین‌های تولید داخل به جایگاه‌های بنزین راه پیدا کرد و افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا از جمله اتهاماتی است که به بنزین‌های ایرانی وارد شده و تاکنون نیز هیچ توجیه قابل قبولی برای رد این اتهامات ارائه نشده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ یک شنبه 26 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

هنوز یک ماه از معرفی دوباره اهواز به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان نمی‌گذرد که موج جدید بروز بیماری‌های تنفسی در آن به راه افتاده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از خوزستان، روز شنبه اولین باران پاییزی استان خوزستان باریدن گرفت و پس از آن افراد زیادی دچار بیماری تنگی نفس آنی شدند. به همین دلیل اغلب آنها برای رهایی از این وضع به بیمارستان‌ها رفتند.

برخی از مسئولان تنگی نفس‌ پیش آمده را تلویحاً در پاییز و پس از بارش اولین باران‌ها طبیعی برشمرده‌اند اما برخی دیگر از مسئولان از جمله نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی مستقیماً از بارش‌های اسیدی خبر داده است.

باران اسیدی ناشی از ترکیب باران با باقی مانده آلاینده‌های فسیلی در هوا است که منجر به مشکلات پوستی و تنفسی در انسان‌ها و همچنین آلودگی خاک، آب‌های سطحی و فرسایش نمای خارجی ساختمان‌ها می‌شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه 18 آبان 1392برچسب:باران اسیدی,خوزستان,اهواز,آلودگی هوا,بستری, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

 

عکس : IREN

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: اولین بارندگی ها در اهواز منجر شد به این که شش هزار و 300 نفر از مردم شهر اهواز به دلیل بیماری های تنفسی در بیمارستانها بستری شوند که علل این عارضه همچنان در حال بررسی است اما با وجود ارائه تمامی خدمات لازم در بیمارستانها همچنان چند نفری بستری هستند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ جمعه 17 آبان 1392برچسب:اهواز,بیمارستان,خوزستان,بیماری های تنفسی,بارندگی, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

نوشته شده در تاريخ جمعه 17 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران - ساليانه 3 ميليون نفر در اثر آلودگي هوا جان خود را از دست مي دهند  كه 90 درصد آنان در كشورهاي توسعه يافته هستند . دربعضي كشورها تعداد افرادي كه در اثر همين عامل جان خود را از دست مي دهند بيشتر از قربانيان سوانح رانندگي است. اين مرگ و مير به طور خاص مربوط به آسم، برونشيت، تنگي نفس، حملات قلبي و آلرژيهاي مختلف تنفسي است .ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 9 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |

آلودگی هوا, انرژی خورشیدی, سوخت های فسیلی

باتوجه به بحرانهایی كه در طی سده گذشته از طریق انتشار مواد آلوده كننده در محیط زیست به وجود آمده، مبارزه برای داشتن هوای تمیزتر در چند دهه اخیر همه گیر شده است و این مبارزه به صورت یك واقعیت بین المللی ظاهر گردیده، زیرا هوا مرزهای بین المللی را به رسمیت نمی شناسد و هیچ كس در مقابل تهاجم هوای آلوده ایمن نیست. در شرایط كنونی مساله اصلی به شهرهای عمده و پرجمعیت و مناطق شهری مربوط می شود.

كارشناسان و مجامع زیست محیطی در عرصه های جهانی به این نتیجه رسیده اند كه در پیش گرفتن راههای موثر حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی امری اجتناب ناپذیر و حیاتی است. رمز و كلید اصلی موفقیت در تثبیت اقلیم زمین، كاهش مصرف سوختهای فسیلی است.

● راههای مقابله با آلودگی هوا
▪ از موثرترین راهكارهای كاهش آلودگی هوا، كاهش آلودگی از مبدا است. ار جمله ساخت و طراحی وسایل نقلیه موتوری كه از حداقل سوخت استفاده كنند، چنانکه در کشور های پیشرفته این امر تحقق یافته و در صدد موفقیتهای بیشتری نیز هستند. همانطور که می دانیم متاسفانه وسایل نقلیه موتوری در ایران نسبت به دیگر کشور ها بالاترین مصرف سوخت را دارند.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 9 آبان 1392برچسب:, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
عکس : باشگاه خبرنگاران
 
برای نخستین بار عالی ترین مرجع بهداشت و سلامت جهانی، به طور رسمی آلودگی هوا را سرطان زا دانست.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، "آژانس بین المللی تحقیقات سرطان" وابسته سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد آلودگی هوا یکی از دلایل اصلی سرطان است.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 9 آبان 1392برچسب:سازمان بهداشت جهانی,آلودگی هوا,سرطان,سرطان زا,هوای آلوده, توسط دکتر سید علیرضا عظیمی |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.